KONTAKT:

OSNOVNA ŠOLA VENCLJA PERKA
Ljubljanska 58 a, 1230 Domžale

DŠ: SI16670884

SI56 0110 0600 8355 021

e-mail: os.vp-domzale@guest.arnes.si
tel.: 729 8 300
mobitel številka: 041 651 095

Dežurna številka OPB: 041 695 930

Učenci priseljenci

UČENCI PRISELJENCI

 

Učenci priseljenci so otroci brez slovenskega državljanstva z dovoljenjem za stalno ali začasno bivanje v našem šolskem okolju.

 

VPIS

Zakoniti zastopniki otrok vložijo prošnjo za nadaljevanje izobraževanja. Vpišejo se lahko tudi tisti otroci, ki še nimajo urejenega statusa, so šoloobvezni ter že živijo v Republiki Sloveniji.

 

Otroci, ki so tuji državljani (oziroma osebe brez državljanstva) in prebivajo v R Sloveniji, imajo pravico do obveznega osnovnošolskega izobraževanja pod enakimi pogoji kot državljani Republike Slovenije (10. člen Zakona o OŠ).

Šola na podlagi dokazil ugotovi, v kateri razred se bo otrok vključil - pri tem upošteva predložena dokazila o predhodnem izobraževanju in starost otroka. pri vključitvi pa lahko upošteva tudi poznavanje slovenskega jezika.

Starši predložijo ustrezno dokumentacijo, ki je v skladu s Pravilnikom o obrazcih, dokumentaciji, stroških in načinu vodenja evidenc v postopkih priznavanja in vrednotenja izobraževanja (Uradni list RS, št. 6/05in 98/09):

1. Listina o izobraževanju, za katero želite, da se prizna, v izvirniku (original) oziroma njen dvojnik (duplikat) ali drug dokument, ki v skladu z zakoni države, ki je listino izdala, nadomesti izvirno listino.
2. Po dogovoru overjen slovenski prevod listine o izobraževanju iz druge točke – po dogovoru 6. Osebni dokument otroka.
7. Potrdilo o stalnem oz. začasnem bivališču v RS.

 

Šola učencu ob vpisu oziroma vključitvi izda potrdilo o šolanju.

 

Ob vključevanju učencev z zakonom ni predvideno posebno ugotavljanje znanj iz posameznih predmetov, saj se to dokazuje s predloženo javno listino o opravljenem izobraževanju v tujini. Šola ni zavezana k posebnim pripravam učenca ob vključitvi.

 

UČENJE SLOVENSKEGA JEZIKA

Za otroke, ki prebivajo v Republiki Sloveniji in katerih materni jezik ni slovenski jezik, se ob vključitvi v osnovno šolo organizira pouk slovenskega jezika in kulture. V prvem letu šola organizira dodatne ure slovenščine.

 

 

OCENJEVANJE

»Učenci priseljenci iz drugih držav, katerih materni jezik ni slovenski, se k pouku obveznih predmetov lahko vključujejo postopoma glede na znanje slovenskega jezika, v skladu s smernicami za vključevanje učencev iz drugih jezikovnih in kulturnih okolij v slovenski vzgojno-izobraževalni sistem, ki jih sprejme strokovni svet, pristojen za splošno izobraževanje. Ob vključitvi v osnovno šolo se udeležijo začetnega pouka slovenščine v okviru dopolnilnega izobraževanja, ki se lahko izvaja med izvajanjem obveznega programa (17. člen)

Na podlagi Pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v osnovni šoli (15. člen) se lahko za učenca priseljenca iz druge države v dogovoru s starši med šolskim letom prilagodijo načini in roki za ocenjevanje znanja, število ocen ter drugo. Znanje učenca priseljenca iz druge države se lahko ocenjuje glede na njegov napredek pri doseganju ciljev oziroma standardov znanja, opredeljenih v učnih načrtih.

O prilagoditvah ocenjevanja med šolskim letom iz tega člena odloči učiteljski zbor.

Prilagoditve ocenjevanja med šolskim letom se učencu priseljencu iz druge države upoštevajo največ dve šolski leti po vključitvi v osnovno šolo v Republiki Sloveniji.

 

NAPREDOVANJE (69.a člen)

 

Učenci priseljenci iz drugih držav so lahko ob koncu pouka v šolskem letu, v katerem so prvič vključeni v osnovno šolo v Republiki Sloveniji, neocenjeni iz posameznih predmetov, vendar lahko vseeno napredujejo v naslednji razred.

Učenci priseljenci iz drugih držav, ki se prvič vključijo v osnovno šolo v Republiki Sloveniji v drugem ocenjevalnem obdobju šolskega leta, so lahko neocenjeni iz posameznih predmetov tudi ob zaključku pouka v naslednjem šolskem letu, vendar lahko vseeno napredujejo v naslednji razred.

O napredovanju učenca priseljenca iz druge države, ki pri posameznih predmetih ni ocenjen, odloča učiteljski zbor.

Učenci priseljenci iz drugih držav, ki se vključijo v 9. razred, morajo biti ob zaključku šolskega leta ocenjeni iz vseh predmetov.

 

NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA

 

Učenci priseljenci iz drugih držav opravljajo nacionalno preverjanje znanja prvo in drugo šolsko leto od vključitve v osnovno šolo v Republiki Sloveniji prostovoljno, razen v 9. razredu, ko je nacionalno preverjanje znanja za njih obvezno.