KONTAKT:

OSNOVNA ŠOLA VENCLJA PERKA
Ljubljanska 58 a, 1230 Domžale

DŠ: SI16670884

SI56 0110 0600 8355 021

e-mail: os.vp-domzale@guest.arnes.si
tel.: 729 8 300
mobitel številka: 041 651 095

Dežurna številka OPB: 041 695 930

POSLANICA MLADIM OB 31. MAJU – SVETOVNEM DNEVU BREZ TOBAKA 2017



31. maja vsako leto obeležujemo Svetovni dan brez tobaka. Dan, ki ga namenjamo ozaveščanju o škodljivosti kajenja in podpori učinkovitih ukrepov za zmanjšanje razširjenosti kajenja. Ob sprejemanju odločitev v življenju, tudi na področju zdravja, je pomembno, da imamo na voljo ustrezne in zanesljive informacije. Ob Svetovnem dnevu brez tobaka vam strokovnjaki z Nacionalnega inštituta za javno zdravje želimo predstaviti nekaj dejstev o tobaku in razbiti nekatere mite o kajenju.

Mladi pogosto mislijo, da večina njihovih vrstnikov in odraslih kadi. A to ne drži, saj v Sloveniji velika večina prebivalcev, tako odraslih kot mladih, ne kadi. Nekadilcev je več kot tri četrtine. Kadi pa vsak četrti odrasli in vsak peti 15-letnik.

Mladi pogosto mislijo, da lahko s kajenjem prenehaš, kadar želiš. Žal to ne drži. Zasvojenost z nikotinom namreč onemogoča, da lahko kar tako prenehaš. Do zasvojenosti lahko pride zelo hitro, tudi že v nekaj dneh in po nekaj pokajenih cigaretah. Vsak peti mladostnik kadilec je močno zasvojen. Zato sploh ne sezite po tobaku!

Kajenje ne povzroča le pljučnega raka. Povzroča tudi številne druge vrste raka, hude bolezni dihal, bolezni srca in ožilja, pa tudi sladkorno bolezen, motnje erekcije, bolezni oči, ki vodijo v slepoto, in še številne druge bolezni. Vdihavanje tobačnega dima s preko 7.700 kemičnih snovi, pa povzroči težave že kmalu po začetku kajenja. To so zmanjšana telesna zmogljivost, tudi pri treniranih športnikih, pogost kašelj, izkašljevanje sluzi, pogostejše nalezljive bolezni dihal, astma ali njeno poslabšanje. Kajenje ne vpliva na telesno težo pri mladih dekletih, pospeši pa staranje kože.

Vsak dan zaradi bolezni, ki jih povzroči kajenje tobaka, umre 10 prebivalcev Slovenije. Mnogi umrejo veliko prezgodaj, prvi že kmalu po 30. letu starosti. Zato si tako prizadevamo, da bi zmanjšali razširjenost in posledice kajenja.

Ste kdaj pomislili, kako tobačna industrija predstavlja kajenje? Kot veselje, mladost, lepoto, glamur, modnost, ženstvenost ... A kajenje je vse prej kot to. Predstavlja zasvojenost, resne težave z zdravjem, slabšo kvaliteto življenja, velike finančne izdatke, prezgodnje smrti, starikav zunanji videz, pogostejše odsotnosti iz šole ali z dela, pogoste obiske pri zdravniku in še marsikaj. Ker tobačna industrija živi od prodaje teh izdelkov, naredi vse, da privablja kupce. Za vsakega umrlega kadilca mora za ohranitev prodaje in dobička pridobiti enega novega. Kaditi začnejo predvsem najstniki, torej vaši vrstniki, zato se tobačna industrija še posebej trudi, da med njimi pridobi nove kupce svojih izdelkov. Uprite se temu in ne dovolite, da tobačna industrija zaradi lastnega dobička manipulira z vami. Prav zato, da se čim bolj omeji delovanje in vpliv tobačne industrije ter zmanjša razširjenost kajenja med mladimi je bil v Sloveniji letos sprejet nov Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki je eden najnaprednejših v Evropi in svetu. Uvaja številne učinkovite ukrepe, ki bodo naše vsakodnevno okolje naredili bolj spodbudno zdravim izbiram.

Naj bo vaše mlado življenje brez tobaka in dan brez tobaka postane življenje brez tobaka!

Sodelavci Nacionalnega inštituta za javno zdravje