ŠPELA IN NJENA KOBILA LUNCA

BIVŠA UČENKA NAŠE ŠOLE – PISATELJICA!

Špela Dragar je bivša učenka naše šole, pred kratkim je izdala knjigo z naslovom: Neločljiva.

Pri nastajanju knjige ji je pomagalo nekaj učiteljev iz naše šole. Špela o sebi pravi, da se zelo rada druži s konji, v užitek ji je jahanje. Rada bere kriminalke, piše pa predvsem izmišljena besedila. Ker bi rada več izvedela o njej in o knjigi, sem z njo opravila intervju.

Za začetek kdo/kaj te je navdušil za pisanje knjige?

Za pisanje knjige poleg odnosa človek - konj nisem imela posebnega navdiha. Rada berem in najbrž mi to ni bilo več dovolj. Hotela sem imeti nekaj več, zato sem se odločila, da ustvarim svojo zgodbo.

Ali lahko poveš kaj več o knjigi? O čem govori?

Pravzaprav se zgodba vrti okrog najstnice Lili, ki ji življenje doma postane dolgočasno. S svojim štirinožnim prijateljem se odpravi v svet, tam pa skuša najti svoj košček sreče. Na koncu ugotovi, da boljšega kraja, kot je dom, na svetu enostavno ni.

Od kod si črpala ideje? Je to plod tvoje domišljije? Je kaj po resničnem dogodku?                          Vse v zgodbi je izmišljeno. Edina stvar, ki ima temelje v resničnem svetu, je Lilijin odnos do konjev. Celotno razmerje temelji na mojem doživljanju konj in preživljanju časa z njimi.

Še nekaj o tebi. Kako bi se predstavila svojim bralcem?

Ime mi je Špela. Stara sem 15 let. V prostem času počnem veliko različnih stvari; rišem, berem knjige in se družim s prijatelji, če imam seveda dovolj časa. Rada imam živali, še posebej konje, zato z njimi preživim veliko časa, tudi po več ur na dan. Poleg konj me zanimajo tudi avtomobili, zato večino preostalega časa porabim za iskanje podatkov o mojih najljubših modelih in znamkah. Ukvarjam se z glasbo in že osmo leti igram violončelo. Zadnji dve leti sodelujem v Simfoničnem orkestru Domžale-Kamnik, prej pa sem obiskovala godalni orkester na glasbeni šoli. Prav tako rada pojem.

Koliko časa se ukvarjaš s konji in jahanjem? Od kod, tako navdušenje oz. kdo te je navdušil?

Prvič sem se s konji srečala na konjeniškem sejmu. Tam so me te živali popolnoma prevzele in jahanje je bilo le posledica tega. Na konja sem prvič sedla, ko sem bila stara štiri leta. Bilo neznansko všeč in lahko bi rekla, da je moje navdušenje nad konji od takrat raslo še hitreje. Nedvomno ima zasluge za moje veselje nad konji in konjeniškim športom tudi moj dedek, ki ima prav tako zelo rad te čudovite živali.

Kako ob vseh obveznostmi še najdeš  čas za druženje s prijatelji, za šolo in učenje?

Zdi se res nemogoče, kajne? Če časa ni dovolj, moram stvari, ki so manj pomembne kot šola, prilagoditi. Včasih se zgodi, da mi ves teden ne uspe iti h konjem, če pa imam v šoli preveč testov in spraševanj, pa sem prisiljena odpovedati vajo z orkestrom ali celo odpovedati pouk. Kakšen teden je res naporen, a do zdaj sem še vse preživela.

Kaj bi za konec povedala svojim bralcem? Je na vidiku kmalu spet nova knjiga? Ali si boš raje vzela premor?

Vsem, ki se boste lotili branja knjige, želim veliko užitkov ob branju. V knjigi je precej izrazov konjeniškega žargona, zato sem naredila tudi krajši slovar, da bo razumevanje lažje.

Idej za novo knjigo je veliko. V treh letih, ki so pretekla od takrat, ko sem napisala knjigo Neločljiva, so mi k srcu zelo prirasle kriminalke, zato je zelo verjetno, da bo moja naslednja knjiga kriminalka. Kdaj bo nova knjiga izšla, ne vem. Zaradi takih in drugačnih obveznosti imam zelo malo časa še za pisanje, vendar si premora ne želim. Pisanje mi je všeč in močno upam, da bom v prihodnosti izdala še kakšno knjigo, ki bo bralcem v veselje in sprostitev.

Ali mi lahko samo še zaupaš nekaj iz svojega življenja, česar ne vedo vsi?

Čeprav mi je všeč več različnih zvrsti glasbe, je moja najljubša zvrst rock, moje najljubše glasbene zasedbe pa so 2CELLOS, Warrant, AC/DC, Kansas ... Pravzaprav se na mojem seznamu komadov znajde skoraj vse razen metala in elektronske glasbe.

Najlepša hvala, da si si vzela čas in z mano opravila intervju. Upam, da bodo tvoji bralci izvedeli tudi kaj novega o tebi. Še naprej ti želim veliko uspeha pri pisanju, jahanju in glasbi in seveda pri vsem kar se boš lotila.

Ni problema in hvala.

Mislim, da bo Špela izdala še veliko knjig saj je zelo izvirna. Veselilo me je sodelovanje z njo. Izvedela sem tudi nekaj novih in zanimivih stvari.

Intervju je napisala Hanna Klopčič Brojan iz 8.c.