STROKOVNA EKSKURZIJA V STRASBOURG

46 učencev Osnovne šole Venclja Perka se nas je v nedeljo, 13. aprila 2014, odpravilo na strokovno ekskurzijo v Strasbourg, kamor nas je povabila slovenska poslanka Romana Jordan.

Naša pot se je začela v Domžalah pred Osnovno šolo Venclja Perka, od koder smo se z udobnim avtobusom odpeljali proti Jesenicam. Skozi predor Karavanke smo prišli na avstrijsko stran,  se peljali mimo Salzburga in v ranih urah prispeli v Nemčijo. Pot smo nadaljevali do Münchna, kjer na obrobju mesta stoji Allianz Arena, stadion nemškega nogometnega kluba FC Bayren München.

V Franciji smo si najprej ogledali očarljivo srednjeveško mesto Colmar z znamenito gotsko-romansko cerkvijo  Église Saint-Martin. Sledilo je preprosto kosilo in nato smo pot nadaljevali proti Strasbourgu. Tam smo si ogledali Evropski parlament, v katerem je potekal naš pogovor s poslankama dr. Romano Jordan in nemško poslanko Doris Pack. Dr. Romana Jordan je pojasnila, da na naslednjih volitvah za Evropski parlament ne bo več kandidirala. Izrazila je svoje zadovoljstvo z opravljenim delom poslanke, predvsem pa se že veseli novih izzivov v gospodarstvu. Nemška poslanka je nas, mlade, povabila k sodelovanju v evropskih projektih, saj izmenjave udeleženim širijo obzorje in ponujajo pozitivne izkušnje v multikulturni skupnosti.

Ogledali smo si parlament, tudi največjo sejno dvorano. Dan se je že prevesil v večer in namestili smo se v hostlu.  Po večerji smo se peš odpravili čez reko Ren do tisočletnega nemškega mesta Kehl. Na kratko smo si ga ogledali in se utrujeni odpravili nazaj v hostel.

Naslednji dan smo se zgodaj zjutraj odpravili na ogled mesta  Strasbourg. Mesto je glavno mesto francoske regije Alzacije. Od leta 1949 je sedež sveta Evropskega parlamenta (drugi je v Bruslju) in Evropskega sodišča za človekove pravice. Ogledali smo si veličastno 142 metrov visoko gotsko katedralo Notre Dame, ki so jo začeli graditi že v 11. stoletju. Mesto smo si ogledali še z ladjice, ki nas je peljala po kanalu okoli starega mestnega jedra Grande Ile, ki je pod zaščito UNESCA. Po končanem ogledu smo se odpravili nazaj proti hostlu, kjer smo imeli kosilo. Okoli 14. ure smo se z avtobusom odpravili nazaj proti domu.

Ekskurzija se nam je zdela zelo poučna, saj smo izvedeli veliko novega. Prav vsak od nas je imel tudi svojo nalogo. Nekateri sošolci so predstavili pomembna mesta, ob katerih smo se vozili, drugi so predstavili zanimivosti o Colmarju, Strasbourgu, ena skupina je pripravila in na povratku proti domu na avtobusu izvedla kviz o ekskurziji … Prav tako nam je veliko zanimivosti odlično predstavil naš vodič Rok. Prav zagotovo se nam je v spomin vtisnil pogovor s poslankama, hkrati pa se zahvaljujemo dr. Romani Jordan za povabilo ter učiteljem za uspešno izvedeno ekskurzijo. Posebna zahvala pa gre še našima voznikoma, ki sta nas varno pripeljala domov.

MANCA  ZUPANC, 9. A IN NEŽA PETRUŠIČ, 9. C

OŠ VENCLJA PERKA, DOMŽALE

Članek si lahko preberete tudi na spletni strani www.domzalec.si

Članek v francoščini