26.2.2014 FIZIKI IZ 9. A NA OBISKU PRI ČETRTOŠOLCIH

V sredo, 12.2. 2014, smo učenci Špela Robič, Samantha Depoli, Žan Pevc, Ana Movrin in Kristina Krajnc iz 9. A razreda obiskali četrtošolce, da jim predstavimo osnove elektrike.

Začeli smo z uvodno igro, kjer smo se postavili v krog ter si dali roke, nato pa je eden od učencev stisnil roko svojega soseda in tako je signal s stiskanjem rok potoval od učenca do učenca. Ker je bil krog med nami sklenjen, je signal, tako kot pri elektriki, na koncu prišel nazaj do prvega učenca.

Ko so se četrtošolci posedli, je Kristina razložila osnove statične elektrike in pokazala nekaj praktičnih poskusov z balonom. Naučili smo se, da so povsod okrog nas pozitivni in negativni delci, ki se med seboj privlačijo ali pa odbijajo.

Nato je Ana predstavila magnetizem. Pojasnila je,  da ima Zemlja dva različna pola in to še pokazala z magneti. Učenci so si ogledali različne predmete, ki so prikazovali, da nekatere snovi privlačijo magnet, druge pa ne, ter da se nasprotna pola privlačita, enaka pola pa se odbijata.

Sledil je Žan, ki je prikazal kako se sestavi električni krog, da žarnica zasveti. Naredili smo tudi poskus, kjer smo ugotovili, da kovine in grafit prevajata električni tok, plastika ter les pa ne. Zanimivo je bilo tudi, da navadna voda (pri napetosti 5 voltov) ne prevaja električnega toka, če pa ji dodamo sol, pa ga.

Špela nam je razložila, kako deluje varovalka in jo pokazala. Prikazala je model varovalke in  kaj se zgodi, če varovalka pregori.

Učenci so se razdelili v pet skupin, kjer je vsak od učencev sestavil električni krog z žarnico in  baterijo, da je žarnica zasvetila. Enako so naredili s propelerjem ter zraven vključili še stikalo. V skupinah so se učenci tudi pozabavali z železnimi opilki ter žebljički, ki jih privlači magnet.

Ura je bila za četrtošolce pa tudi za nas devetošolce zelo poučna in zabavna.  Veseli bomo, če bomo dobili še kdaj tako prijetno priložnost, da nekoga naučimo kaj novega.

Napisali:  Kristina Krajnc, Ana Movrin  9.A