POMEMBNO OBVESTILO ZA STARŠE

O NAPOVEDANI STAVKI JAVNEGA SEKTORJA

Spoštovani starši,

zaposleni v slovenskih OŠ se bomo pridružili splošni stavki javnega sektorja, da bi izrazili nestrinjanje s posegi Vlade RS v kakovost našega osnovnošolskega izobraževanja in preprečili razgradnjo socialne države, v kateri imata znanje in izobraževanje kot javno dobro posebno pomembno mesto.

Odločitev, s katero želimo ohraniti dosežene standarde in splošno dostopnost izobraževanja, ni bila preprosta.

Vlada je namreč preslišala številne naše pozive, naj ne slabša pogojev za delovanje javnih osnovnih šol in s tem znižuje kakovost dela. Prav tako je spregledala izjemne rezultate, ki so jih naši osnovnošolci dosegli na zadnjih mednarodnih primerjalnih raziskavah PIRLS in TIMSS o bralni in naravoslovni pismenosti, tudi zahvaljujoč dobremu delu njihovih učiteljic in učiteljev.

Vlada s predlaganimi ukrepi še naprej največji delež bremen krize nalaga izobraževanju, vzgoji, znanosti in kulturi.

Vlada RS tako na področju osnovnošolskega izobraževanja vztraja pri:

- povečevanju neposredne učne obveznosti učiteljic in učiteljev,

- pri višjih normativih za druge strokovne delavce in ostale zaposlene v šolstvu (svetovalna služba, knjižničar, kuhar, čistilka, hišnik)

- pri povečevanju števila učencev v oddelkih

- pri oblikovanju skupnih šolskih okolišev v naseljih z več šolami (to pomeni manj oddelkov z več učenci v 1. razredu).

Ob udejanjenju teh varčevalnih ukrepov bi številni zaposleni v slovenskih javnih osnovnih šolah izgubili zaposlitev, plače bi se znižale, obveznosti pa povečale; zmanjšale bi se varnost učencev in poslabšale možnosti za dobro šolanje.

Zaposleni zato predlagane posege odločno zavračamo.

Do morebitnega preklica velja, da bodo na dan stavke,

v sredo, 23. januarja letos,     osnovne šole zaprte.

Zavedamo se, da bo to povzročilo največ nevšečnosti prav vam, cenjeni starši. Zanje se vam vnaprej iskreno opravičujemo, a vas obenem prosimo za razumevanje in podporo našemu prizadevanju, da bi za dobro naših otrok preprečili nepopravljive škodljive posege v javno osnovno šolstvo in ohranili njegovo kakovost.

Stavkovni odbor SVIZ

Bojana Vodnjov,